510080336

Rzeźba nagrobna na zamówienie

Żałobne rzeźby sakralne. Anioły nagrobne. Bombadilo kamieniarstwo artystyczne.

Najpiękniejsze pomniki nagrobne i rzeźby sakralne Bombadilo. Polska rzeźba na zamówienie. 

 

Żałobne rzeźby sakralne. Anioły nagrobne.

Najpiękniejsze pomniki nagrobne i rzeźby sakralne Bombadilo. Polska rzeźba na zamówienie. 

Tradycja przedstawiania postaci anielskich na nagrobkach obecna jest  do dnia dzisiejszego, choć współcześnie, jak wiele motywów, często ulega zbanalizowaniu i uproszczeniu. Skąd wziął się ów zwyczaj przestawiania niebiańskich nagrobnych żałobników? Co symbolizują Anioły przy mogiłach?

Anioły cmentarne - romantyczne początki 

Motyw przedstawiania postaci Aniołów na nagrobkach, bądź w  bliskiej ich odległości, rozpowszechnił się w epoce romantyzmu.  Do dnia dzisiejszego, na starych polskich cmentarzach, można podziwiać rozmaite anielskie posągi, na których niebiańscy orędownicy przedstawiani byli głównie jako Aniołowie Apokalipsy, Przewodnicy Dusz czy też po prostu w najpopularniejszej i zarazem najbliższej człowiekowi formie -  jako Aniołowie Stróżowie.

Obejrzyj rzeźba "Jezu ufam Tobie" Sklep internetowy Bombadilo 

Anioł Stróż przy nagrobku

Aniołowie Stróżowie to do dziś jedna z najbliższych, niosących pocieszenie i otuchę dla żałobników rzeźb nagrobnych. Pojawiają się one głównie jako samodzielna figura na pomniku, bądź też - zwłaszcza w przypadku zmarłych dzieci, w obecności swoich małych podopiecznych. Anioł Stróż na nagrobku przedstawiany jest więc najczęściej jako postać wspierająca, ochraniająca skrzydłami bądź też w pozie oranta - ze wzniesionymi w geście modlitewnym rękoma i rozpostartymi dłońmi.
Ma to być przypomnienie, a zarazem pociecha dla żałobników, że mimo śmierci, nad duszą zmarłego nadal czuwa Anioł Stróż, wstawiając się za nim. 
 

Nagrobna rzeźba dla wielu może stać się symbolem ogromu przeżywanego po stracie bliskiej osoby - bólu.
Najpiękniejsze pomniki nagrobne i rzeźby sakralne Bombadilo. Polska rzeźba na zamówienie. 

Ekskluzywny prezent statuetka Jana Pawła II 

Anioł Apokalipsy

Rzadziej wykorzystywanym motywem anielskim na cmentarzach jest z pewnością motyw Anioła Apokalipsy - czyli postaci niebiańskiej, najczęściej z rozpostartymi skrzydłami, w postawie gotowości. Charakterystycznym ich atrybutem jest trąba, w którą gotowe są zadąć, gdy przyjdzie czas Sądu Ostatecznego. Mają one nam przypominać o przemijalności doczesnego świata.

Bombadilo Rzeźby cmentarne sprzedaż unikatowych, ekskluzywnych i ręcznie rzeźbionych nagrobków. 

Anioł Przewodnik

Jest to szczególna forma figury, przedstawiana jako Anioł wskazujący na niebo, bądź też na Krzyż. Anioł Przewodnik stanowi  nawiązanie do biblijnej przypowieści o Bogaczu i Łazarzu (Łk, 16, 19-31), którego to Aniołowie przenosili na "Łono Abrahama". Postać Anioła stanowi tutaj symbol niebiańskiej "eskorty", przewodnika duszy, odprowadzającego zmarłego w zaświaty. Grecy nazywali takiego przewodnika psychompomposem (gr. psyche- dusza, pompos - przewodnik, ktoś kto towarzyszy). To niezwykle podnosząca na duchu i przepełniająca nadzieją wizja, w której na człowieka sprawiedliwego, po śmierci-  oczekują Aniołowie. Ci, ową duszę odprowadzą na spotkanie z Bogiem.
 

Anielskie, wzniesione ku niebu oczy - wskazują, że także po śmierci, mamy niebiańskich orędowników, którzy zaopiekują się duszą zmarłego.
Złożone, w postawie pokory skrzydła, symbolizują uniżenie wobec tajemnicy śmierci i obietnicy Zmartwychwstania.
 

Anielska rzeźba na nagrobku, ekskluzywne pomniki Bombadilo. Kamieniarstwo artystyczne

Postać Anioła na pomniku, to nie tylko piękna ozdoba, ale przede wszystkim jeden ze sposobów na znalezienie ujścia dla ogromu bólu i żalu po stracie ukochanej osoby. To też uniwersalny wyraz nadziei oraz wiary, w "życie po śmierci". Symbolicznie towarzyszący nam w miejscu pochówku Anioł rozpościerający skrzydła w geście ochrony nad zmarłym czy palcem wskazujący potrzebę ciszy wobec tajemnicy śmierci - pomaga przejść przez kolejne etapy żałoby i pogodzić się z tym co nieuchronne.

Czytaj również:  Statuetka Jana Kantego. Idealna na prezent na Dzień Edukacji Narodowej

 Ekskluzywne pomniki Bombadilo Kamieniarstwo artystyczne

Bombadilo na zlecenie Orso

Galeria zdjęć

wstecz